Home
Forums
New posts
Search forums
What's new
New posts
Latest activity
Members
Current visitors
Log in
Register
What's new
Search
Search
Search titles only
By:
New posts
Search forums
Menu
Log in
Register
Install the app
Install
Home
Forums
Brown Cafe UPS Forum
Life After Brown
Heard Any Good Ones: Part 2
JavaScript is disabled. For a better experience, please enable JavaScript in your browser before proceeding.
You are using an out of date browser. It may not display this or other websites correctly.
You should upgrade or use an
alternative browser
.
Reply to thread
Message
<blockquote data-quote="moreluck" data-source="post: 102814" data-attributes="member: 1246"><p>MATH....1950 - 2006</p><p> </p><p>Last week I purchased a burger at Burger King for $1.58. The counter girl</p><p>took my $2 and I was digging for my change when I pulled 8 cents from my</p><p>pocket and gave it to her. She stood there, holding the nickel and 3</p><p>pennies, while looking at the screen on her register. I sensed her discomfort and tried to tell her to just give me two quarters, but she</p><p>hailed the manager for help. While he tried to explain the transaction to</p><p>her, she stood there and cried. Why do I tell you this?</p><p> </p><p>Because of the evolution in teaching math since the 1950s:</p><p> </p><p>1. Teaching Math In 1950</p><p> </p><p>A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is</p><p>4/5 of the price. What is his profit?</p><p> </p><p>2. Teaching Math In 1960</p><p> </p><p>A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is</p><p>4/5 of the price, or $80. What is his profit?</p><p> </p><p>3. Teaching Math In 1970</p><p> </p><p>A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is</p><p>$80. Did he make a profit?</p><p> </p><p>4. Teaching Math In 1980</p><p> </p><p>A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is</p><p>$80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.</p><p> </p><p>5. Teaching Math In 1990</p><p> </p><p>A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and</p><p>inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the</p><p>preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of</p><p> $20.</p><p>What do you think of this way of making a living? Topic for class</p><p>participation after answering the question: How did the birds and squirrels</p><p>feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong answers.)</p><p> </p><p>6. Teaching Math In 2006</p><p> </p><p>Un hachero vende una carretada de maderapara $100. El costo de la</p><p> producciones es $80.</p></blockquote><p></p>
[QUOTE="moreluck, post: 102814, member: 1246"] MATH....1950 - 2006 Last week I purchased a burger at Burger King for $1.58. The counter girl took my $2 and I was digging for my change when I pulled 8 cents from my pocket and gave it to her. She stood there, holding the nickel and 3 pennies, while looking at the screen on her register. I sensed her discomfort and tried to tell her to just give me two quarters, but she hailed the manager for help. While he tried to explain the transaction to her, she stood there and cried. Why do I tell you this? Because of the evolution in teaching math since the 1950s: 1. Teaching Math In 1950 A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price. What is his profit? 2. Teaching Math In 1960 A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price, or $80. What is his profit? 3. Teaching Math In 1970 A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80. Did he make a profit? 4. Teaching Math In 1980 A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20. 5. Teaching Math In 1990 A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of $20. What do you think of this way of making a living? Topic for class participation after answering the question: How did the birds and squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong answers.) 6. Teaching Math In 2006 Un hachero vende una carretada de maderapara $100. El costo de la producciones es $80. [/QUOTE]
Insert quotes…
Verification
Post reply
Home
Forums
Brown Cafe UPS Forum
Life After Brown
Heard Any Good Ones: Part 2
Top